Ekonomi

Altına güvercin Fed desteği

Ortadoğu’da savaş riskinin getirdiği primin azalmasıyla son iki haftadır yüzde 3’ten fazla düşen altın fiyatları yeniden yükselişe geçti.

Fed’in yürüttüğü agresif faiz artırım döngüsünün sona erdiği iyimserliğinin etkisiyle bu hafta yüzde 2’nin üzerinde artış gösteren spot altın, yılın son işlem gününde yüzde 0,2 artışla 1.985 dolardan işlem görüyor. hafta.

Öte yandan tahvil getirileri düşerken altın yüzde 1,4’e kadar yükselerek gün içi bazda son dört haftanın en büyük yükselişini gerçekleştirdi.

ABD’de dün açıklanan veriler istihdam piyasasındaki gevşemenin devam ettiğini gösterirken, Fed yetkililerinin enflasyonla mücadelede zafer ilan etmek için henüz erken olduğu yönündeki yönlendirmeleri piyasaların yön bulmasını zorlaştırıyor.

Perşembe günü açıklanan verilere göre, ABD’de devam eden işsizlik maaşı başvuruları 4 Kasım’da sona eren haftada neredeyse iki yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Rakamlar Fed yetkililerinin daha güvercin bir duruş sergilemesine yol açabilecek olsa da yakın gelecekte para politikasında ciddi bir gevşeme yaşanması mümkün görünmüyor. Swap yatırımcıları Mart ayına kadar en az bir faiz indirimi olasılığını yaklaşık yüzde 35 olarak fiyatlıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu